Kdyby nebylo téhle specifické závady, asi bychom tuhle možnost diagnostiky teď neodhalili. V živých hodnotách si Mercedes 220 d nestěžoval na slabší výkon válce č. 3 (korekční dávky paliva pro rovnoměrný volnoběh), leč z pohledu nasávaného vzduchu ovlivňoval právě 3. válec chod motoru natolik, že okamžitě po rozjetí vozidla přepnula řídící jednotka motoru do nouzového režimu. Auto nemělo výkon a bylo s ním nebezpečné předjet i autoškolu.
Když motor dle logu saje málo vzduchu, každému automechanikovi se hned vyjeví jako nejpravděpodobnější příčina "snímač nasávaného vzduchu" nebo "ventil zpětného vedení spalin".
Pokud si ale pozornější oko automechanika všimne vysoké hodnoty Lambda, zjistí, že to nadměrné proudění zpětně vedených spalin být nemůže, i když se takové chybové hlášení někdy v paměti závad objeví!
Výměnou snímače nasávaného vzduchu jednou z předešlých opraven chyba opravena nebyla, stav byl stále jako před opravou. Ani v obou EGR systémech (vysokotlaký/nízkotlaký) se nenašly žádné anomálie.
Stěžejní indicií byl postřeh, že motor ve volnoběhu duní víc, než bývá u Mercedesů s tímto motorem zvykem. A jelikož zvuk není nic jiného než tlakové vlny, chtěli jsme si poprvé vyzkoušet, jak takové zvukové vlny (dunění ze sání) vypadají na osciloskopu. Využili jsme k tomu snímač tlaku v sání, který je v sání umístěn nedaleko sacích ventilů.
Když už jsme zjistili, že na 3. válci je tlaková vlna při střihu ventilů skutečně daleko menší než na ostatních, chtěli jsme zjistit, zda se tlaková anomálie válce č. 3 také propisuje do signálu snímače množství nasávaného vzduchu. Vzduch je přece nosičem tlakových vln a snímač by to mohl zaregistrovat.
To se skutečně povedlo a protože se tlakové vlny šíří trychlostí zvuku, zaregistruje snímač průtoku vzduchu ten vadný válec se zpožděním necelých 3 milisekund.
Nyní je jasné, proč si řídící jednotka stále dokola stěžovala va "vadný snímač množství nasávaného vzduchu", ale hlášení měl designér vlastní diagnostiky Mercedesu koncipovat dle našeho názoru ne tak konkrétně. My z FCD Garáže bychom volili toto chybové hlášení: "Měřené množství vzduchu je nerelevantně nízké." K tomu by se měl objevit v Mercedes příručce návod, jak dál: Třeba "Věnujte pozornost hodnotě Lambda v souvislosti v množstvím paliva nebo zpětně vedených spalin a všech komponent po cestě vzduchu, např. ventilové rozvody, sací i výfukové potrubí na jeho průchodnost včetně klapek."
Toto je bezplatný výukový materiál pro začátečníky s logickou diagnostikou. Pokud chcete přidávat své vlastní komentáře, musíte se alespoň zaregistrovat zde: Bezplatná registrace FCD.eu Pokud se stanete dokonce platícím registrovaným čtenářem, můžete tato témata studovat do hloubky v naší akademii.
I kdyby to byla pravda, společného s výměnou čerpadla neměla závada na 3. válci společného pravděpodobně nic. Hledat se muselo jinde...
Příčinou dunění motoru jsou rozdíly v tlakových vlnách při výměně náplní na 3. válci ovlivňujících i signál množství nasávaného vzduchu (zelená). Zelená čísla označují výměny náplní jednotlivých válců, žlutá čísla pak pálení válců.
Dunění v křivkách ukazuje na mechanickou chybu v rozvodech nebo pístu.
Popudem k měření byl slyšitelný, nezvykle dunivý zvuk ze sání... Vzduch proudí sáním do motoru (modré šipky), ale je zároveň přenosným médiem pro tlakové vlny (červené obloučky), tedy i zvuk, šířící se v opačném směru. Zvuk se šíří rychlostí 343 m/s všemi směry a tímto jsou dopady tohoto vlnění, pocházejícího od sacích ventilů, vidět na signálu snímače množství nasávaného vzduchu, vzdáleného od ventilů přes jeden metr, se zpožděním přibližně 3 milisekund. Všichni diagnostici se nyní mohou usnadnit práci, protože práci ventilového rozvodu je možné skoro v reálném čase pozorovat na snímači množství nasávaného vzduchu.
Komentáře (0)
Vložit soubor